https://www.ziebaclinic.pl/wp-content/uploads/2019/10/2018-06-08_09-23-49-773925_1920x600.jpg

Hormonalna terapia uzupełniająca

W walce z dolegliwościami wynikającymi ze zmian w gospodarce hormonalnej dojrzałych mężczyzn pomocna jest hormonalna terapia uzupełniająca (hormonalna terapia zastępcza). Opiera się ona głownie na podaniu testosteronu. Terapie hormonalną androgenami stosowało się kiedyś głównie w leczeniu hipogonadyzmu pierwotnego i wtórnego, a także przy leczeniu opóźnionego dojrzewania płciowego. Obecnie hormonalna terapia uzupełniająca znalazła zastosowanie w w sytuacjach zmniejszenia płodności, dla poprawy jakości nasienia oraz w leczeniu objawów męskiego klimakterium.

Podstawowym hormonem stosowanym w hormonalnej terapii uzupełniającej jest testosteron. Wyrównanie jego poziomu pozwala na przywrócenie libido i poprawę sprawności seksualnej. Kuracja testosteronem korzystnie wpływa na nastrój, reguluje poziom cholesterolu, poprawia przyrost masy mięśniowej.

W czasie andropauzy spada nie tylko poziom testosteronu lecz zmniejsza się wydzielanie także innych hormonów. Pozytywny efekt na objawy andropauzy ma zastosowanie melatoniny, która ułatwia zasypianie i poprawia odporność organizmu.

Wskazana może być też terapia hormonem wzrostu (somatotropiną), która przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, sprzyja redukcji masy ciała, korzystnie wpływa na układ krwionośny i poprawa gęstości kości.

Działanie przeciwdepresyjne i poprawiające nastrój ma uzupełnienie niedoboru DHEA (dehydroepiandrosteronu) czyli hormonu produkowanego przez korę nadnerczy. Ma on za zadanie stymulować produkcję testosteronu i estrogenów.

Zastosowanie DHEA poprawia samopoczucie i dobrze wpływa na popęd płciowy oraz zdolność uzyskania i utrzymania wzwodu, korzystnie wpływa też na kondycję fizyczną i intelektualną. Hormon ten, zwany czasem hormonem młodości, poprawia nawodnienie skóry, wzmacnia włosy  korzystnie wpływa na gęstość kości i ułatwia walkę z nadwagą.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania uzupełniającej terapii hormonalnej?

O zastosowaniu terapii hormonalnej zawsze decyduje endokrynolog lub androlog. Wprowadzenie hormonów poprzedzone jest zawsze szczegółowym wywiadem i diagnostyką. Przeciwwskazaniem jest między innymi nowotwór prostaty i sutka. W czasie trwania terapii konieczne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia. Lekarz może zlecić kontrolne badania krwi, moczu, badanie gruczołu krokowego z analizą PSA oraz kontrolne USG.

Masz pytania? Zadzwoń.
32 202 36 35
Nasza klinika pracuje codziennie od 8:00 do 20:00. Ze względu na bezpieczeństwo obowiązują nowe procedury! Prosimy o przychodzenie na wizytę bez osób towarzyszących oraz o nie przychodzenie przed wyznaczoną godziną. Pacjenci będą wpuszczani do kliniki pojedynczo po kontroli stanu zdrowia i temperatury. Płatność realizowana jest jedynie kartą płatniczą.
Przepraszamy za utrudnienia!

Zięba Clinic
prowadzi Politykę Bezpieczeństwa ochrony danych osobowych, której treść została opracowana w oparciu o wytyczne zawarte w następujących aktach prawnych:

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 100, poz. 1024 ze zm.),
  2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 922 ze zm.).
  3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L nr 119, str. 1)

Polityka obowiązuje wszystkich pracowników
Zięba Clinic
oraz dostawców i podmioty współpracujące, mających jakikolwiek kontakt z danymi osobowymi objętymi ochroną.

Przetwarzanie danych osobowych w
Zięba Clinic
odbywa się w wersji papierowej oraz za pomocą systemów informatycznych.

W ramach Polityki Bezpieczeństwa wdrożono „Instrukcje Zarządzania Systemem Informatycznym służącym do przetwarzania Danych Osobowych”

Administratorem danych w Zięba Clinic jest dr Małgorzata Zięba – właściciel placówki