https://www.ziebaclinic.pl/wp-content/uploads/2019/10/2018-06-08_09-24-51-880554_1920x600.jpg

Choroby nadnerczy

Co to są nadnercza i jaką mają funkcję?

Nadnercza to gruczoły umiejscowione nad nerkami. Zbudowane są one z dwóch części – wewnętrznej zwanej rdzeniem oraz zewnętrznej zwanej korą. Nadnercza odpowiedzialne są za wydzielanie do krwi ważnych hormonów takich jak adrenalina i noradrenalina – wydzielanych przez rdzeń nadnerczy. Przez korę nadnerczy wydzielane są glikokortykosteroidy (kortyzol oraz kortyzon), mineralokortykosteroidy (aldosteron oraz dezoksykortykosteron) oraz androgeny (dehydroepiandrostendon (DHEA), androstendion i testosteron).

Hormony to substancje regulujące prace organizmu. Hormony nadnerczy odpowiadają za funkcjonowanie różnych narządów. Przykładowo aldosteron odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie nerek, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową. Aldosteron odpowiedzialny jest za kontrolę ciśnienia tętniczego, regulację stężeń sodu i potasu we krwi.

Kortyzol reguluje gospodarkę węglowodanową, a tym samym kontroluje ciśnienie tętnicze, bierze udział w hamowaniu procesów zapalnych oraz w regulacji stężenia glukozy we krwi i regulacji ilości, i rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Ze względu na swój udział w odpowiedzi na stres, jest nazywany hormonem stresu. Jest to główny hormon produkowany przez korę nadnerczy.

Dehydroepiandrosteron reguluje metabolizm tłuszczów, korzystnie wpływa na nastrój i popęd płciowy. Testosteron i androstendion to hormony występujące głównie u mężczyzn i regulujące działanie układu rozrodczego.

Hormonami walki i ucieczki zwane są z kolei adrenalina i noradrenalina, które odpowiadają za mobilizację organizmu do gwałtownego, energicznego działania.

Nadnercza podlegają kontroli przysadki. Uwalniany przez przysadkę hormon adrenokortykotropowy (ACTH) pobudza syntezę i wydzielanie kortyzolu przez nadnercza.

Ze względu na szeroki przekrój funkcji organizmu, które regulowane są wydzielniczą funkcją nadnerczy, wszelkie choroby tych gruczołów odbijają się na sprawności całego organizmu. Choroby nadnerczy sprawiają, że zaburzeniu ulega gospodarka wodno-elektrolitowa organizmu, zmniejsza się odporność na stres oraz infekcje. Objawem chorób nadnerczy może też być zaburzony metabolizm cukrów i tłuszczy. Nieprawidłowo funkcjonujące nadnercza mogą manifestować się podwyższonym ciśnieniem krwi, zaburzeniem pracy serca.

Do chorób nadnerczy zaliczyć możemy:

Diagnostyka chorób nadnerczy

Podstawą diagnostyki chorób nadnerczy jest badanie poziomu hormonów nadnerczy. Rozszerzenie diagnostyki opiera się na badaniach obrazowych nadnerczy (USG jamy brzusznej, tomografia, rezonans magnetyczny albo badania scyntygraficzne), które służą diagnostyce guza nadnerczy.

Małgorzata Zięba specjalista endokrynolog ginekolog-położnik androlog

Dr n. med. Małgorzata Zięba

Specjalista endokrynolog, specjalista ginekolog-położnik, specjalista androlog

Dr n. med. Dorota Frysz-Naglak

Dr n. med. Dorota Frysz-Naglak

Specjalista endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych

Masz pytania? Zadzwoń.
32 202 36 35
Nasza klinika pracuje codziennie od 8:00 do 20:00. Ze względu na bezpieczeństwo obowiązują nowe procedury! Prosimy o przychodzenie na wizytę bez osób towarzyszących oraz o nie przychodzenie przed wyznaczoną godziną. Pacjenci będą wpuszczani do kliniki pojedynczo po kontroli stanu zdrowia i temperatury. Płatność realizowana jest jedynie kartą płatniczą.
Przepraszamy za utrudnienia!

Zięba Clinic
prowadzi Politykę Bezpieczeństwa ochrony danych osobowych, której treść została opracowana w oparciu o wytyczne zawarte w następujących aktach prawnych:

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 100, poz. 1024 ze zm.),
  2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 922 ze zm.).
  3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L nr 119, str. 1)

Polityka obowiązuje wszystkich pracowników
Zięba Clinic
oraz dostawców i podmioty współpracujące, mających jakikolwiek kontakt z danymi osobowymi objętymi ochroną.

Przetwarzanie danych osobowych w
Zięba Clinic
odbywa się w wersji papierowej oraz za pomocą systemów informatycznych.

W ramach Polityki Bezpieczeństwa wdrożono „Instrukcje Zarządzania Systemem Informatycznym służącym do przetwarzania Danych Osobowych”

Administratorem danych w Zięba Clinic jest dr Małgorzata Zięba – właściciel placówki