https://www.ziebaclinic.pl/wp-content/uploads/2019/10/2018-06-04_13-44-33-244201_1920x600.jpg

Przebarwienia skóry twarzy i nie tylko

Jak powstają przebarwienia?

Przebarwienia to obszar skóry wyróżniający się ciemniejszym odcieniem niż pozostała powierzchnia skóry. Ich pojawienie się jest ściśle związane z typem skóry, a predyspozycja do powstawania plam na skórze ma podłoże genetyczne. Ciemniejsze, lokalne zabarwienie skóry związane jest z nierównomierną syntezą barwnika, melaniny, wytwarzanego przez komórki znajdujące się w najgłębszej warstwie naskórka zwane melanocytami. Melanina powstaje pod wpływem promieniowania UV, na jej syntezę mają również wpływ hormony. 

Jest wiele typów przebarwień skóry, mogą mieć różne rozmiary, kształty oraz lokalizację na ciele. Plamy najczęściej pojawiają się na delikatnej skórze twarzy, szyi i dekoltu, dłoniach oraz w miejscach narażonych na częste działanie promieni słonecznych. Narażenie skóry na słońce to jednak nie jedyna przyczyna powstawania przebarwień, ich powstawanie może być uwarunkowane różnorakimi uszkodzeniami skóry. Powstawaniu plam na skórze może sprzyjać narażenie na szkodliwe czynniki środowiska takie jak środki chemiczne a w szczególności związki fotouczulające.

Plamy przypominające kształtem ziarna soczewicy, które nie ciemnieją pod wpływem promieni słonecznych to kolejny rodzaj zmian skórnych związanych z procesami starzenia. Przebarwienia takie zwane są plamami starczymi i mogą pojawić się już po 30  roku życia.

Przebarwień skóry nie należy bagatelizować, gdyż mogą być oznaką chorób metabolicznych, problemów z wątrobą czy zaburzeń hormonalnych. To właśnie zmiany hormonalne są przyczyną powstawania przebarwień u kobiet ciężarnych, przyjmujących antykoncepcję, stosujących zastępczą terapię hormonalną lub w czasie menopauzy. Czasami przebarwienia są pozostałością po przebytych stanach zapalnych lub chorobach skóry –  po przebytym trądziku lub na skutek uczuleń. 

Jak skutecznie usunąć przebarwienia skóry?

Bez względu na genezę, przebarwienia skóry to niechciana przypadłość. Pomimo, iż nie wymagają leczenia , z uwagi na estetykę często są poddawane terapii odbarwiającej przy zastosowaniu różnych metod. Ciemnych plam na skórze trudno jest się pozbyć domowymi sposobami. Na delikatne przebarwienia można zastosować preparaty wybielające dostępne w aptekach, te jednak nie są precyzyjne i mogą wybielać skórę nierównomiernie.  Medycyna estetyczna oferuje dużo skuteczniejsze i szybsze metody usuwania przebarwień skóry, wśród najpopularniejszych możemy wymienić peelingi  oraz laseroterapię.

doktor Aleksandra Olejarska lekarz medycyny estetycznej rezydent chirurgii

Dr Aleksandra Olejarska

Lekarz medycyny estetycznej, Lekarz Rezydent Chirurgii

Daria Drańka-Bojarowska specjalista medycyny estetycznej chirurg

Dr n. med. Daria Drańka-Bojarowska

specjalista medycyny estetycznej, specjalista chirurg

Masz pytania? Zadzwoń.
32 202 36 35
Nasza klinika pracuje codziennie od 8:00 do 20:00. Ze względu na bezpieczeństwo obowiązują nowe procedury! Prosimy o przychodzenie na wizytę bez osób towarzyszących oraz o nie przychodzenie przed wyznaczoną godziną. Pacjenci będą wpuszczani do kliniki pojedynczo po kontroli stanu zdrowia i temperatury. Płatność realizowana jest jedynie kartą płatniczą.
Przepraszamy za utrudnienia!

Zięba Clinic
prowadzi Politykę Bezpieczeństwa ochrony danych osobowych, której treść została opracowana w oparciu o wytyczne zawarte w następujących aktach prawnych:

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 100, poz. 1024 ze zm.),
  2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 922 ze zm.).
  3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L nr 119, str. 1)

Polityka obowiązuje wszystkich pracowników
Zięba Clinic
oraz dostawców i podmioty współpracujące, mających jakikolwiek kontakt z danymi osobowymi objętymi ochroną.

Przetwarzanie danych osobowych w
Zięba Clinic
odbywa się w wersji papierowej oraz za pomocą systemów informatycznych.

W ramach Polityki Bezpieczeństwa wdrożono „Instrukcje Zarządzania Systemem Informatycznym służącym do przetwarzania Danych Osobowych”

Administratorem danych w Zięba Clinic jest dr Małgorzata Zięba – właściciel placówki