https://www.ziebaclinic.pl/wp-content/uploads/2019/10/2018-06-08_09-24-51-880554_1920x600.jpg

Hiperandrogenizacja

Choroby związane z nadmiarem androgenów:

 • zespół hiperandrogenizacji,
 • guzy nadnerczy wydzielające androgeny.

Zespół hiperandrogenizacji to zespól objawów związany z nadmiernym wydzielaniem męskich hormonów płciowych – androgenów. Ze zbyt dużym stężeniem androgenów u kobiet związany jest hirsutyzm, stan w którym obserwuje się wystąpienie nadmiernego wzrostu włosów w miejscach, które są typowe dla mężczyzn. Zespół hiperandrogenizacji może pojawić się w wyniku chorób jajników, chorób nadnerczy oraz w przebiegu chorób wiążących się ze zbyt dużym stężeniem prolaktyny we krwi.

Objawy hiperandrogenizacji u kobiet:

 • występowanie nadmiernego owłosienia w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn (klatka piersiowa, broda, górna warga, brzuch),
 • łysienie typu męskiego,
 • otyłość,
 • zaburzenia miesiączkowania,
 • zmiany skórne łojotokowe,
 • zaburzenia nastroju,
 • niepłodność.

Leczenie

W zależności od przyczyny hirsutyzmu stosowane są różne metody terapii. W przypadku wystąpienia guza nadnercza wdraża się leczenie chirurgiczne, we wrodzonym przeroście nadnerczy podaje się glikokortykosteroidy. Leczenie hirsutyzmu najczęściej polega na skojarzonym stosowaniu mechanicznego usuwania owłosienia oraz stosowania farmakoterapii.

Masz pytania? Zadzwoń.
32 202 36 35
Nasza klinika pracuje codziennie od 8:00 do 20:00. Ze względu na bezpieczeństwo obowiązują nowe procedury! Prosimy o przychodzenie na wizytę bez osób towarzyszących oraz o nie przychodzenie przed wyznaczoną godziną. Pacjenci będą wpuszczani do kliniki pojedynczo po kontroli stanu zdrowia i temperatury. Płatność realizowana jest jedynie kartą płatniczą.
Przepraszamy za utrudnienia!

Zięba Clinic
prowadzi Politykę Bezpieczeństwa ochrony danych osobowych, której treść została opracowana w oparciu o wytyczne zawarte w następujących aktach prawnych:

 1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 100, poz. 1024 ze zm.),
 2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 922 ze zm.).
 3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L nr 119, str. 1)

Polityka obowiązuje wszystkich pracowników
Zięba Clinic
oraz dostawców i podmioty współpracujące, mających jakikolwiek kontakt z danymi osobowymi objętymi ochroną.

Przetwarzanie danych osobowych w
Zięba Clinic
odbywa się w wersji papierowej oraz za pomocą systemów informatycznych.

W ramach Polityki Bezpieczeństwa wdrożono „Instrukcje Zarządzania Systemem Informatycznym służącym do przetwarzania Danych Osobowych”

Administratorem danych w Zięba Clinic jest dr Małgorzata Zięba – właściciel placówki