https://www.ziebaclinic.pl/wp-content/uploads/2019/10/2018-06-08_09-24-51-880554_1920x600.jpg

Nadczynność kory nadnerczy – nadmierne wydzielanie glikokortykosteroidów – Zespół i choroba Cushinga

Zespół Cushinga to zespół różnorodnych objawów klinicznych związanych z nadczynnością kory nadnerczy prowadzącą do podwyższonego stężeniem glikokortykosteroidów (kortyzol) we krwi. Zespół Cushinga może być wynikiem długotrwałego podawania kortyzolu jako leku przeciwzapalnego. Pozostałe przypadki, wynikają z nadmiernej syntezy kortyzolu przez nadnercza, taka sytuacja może mieć miejsce przy guzie przysadki lub guzie ektopowym wydzielającym w nadmiarze ACTH. Jeżeli przyczyną choroby jest przysadka mózgowa, która steruje pracą nadnerczy mówimy o chorobie Cushinga. Zespołem Cushinga nazywane jest schorzenie polegające na nadmiernej produkcji kortykosteroidów wynikające z obecności gruczolaka nadnerczy.

Objawy:

 • otyłość z gromadzeniem się tłuszczu na tułowiu i karku, opuchnięcie twarzy, nadmierne łaknienie,
 • zmęczenie,
 • zanik mięśni kończyn dolnych i górnych,
 • pojawienie się rozstępów i zaczerwieniania skóry i tendencja do siniaków,
 • bóle kości i stawów,
 • częste infekcje,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • zmiany nastroju,
 • zaburzenia miesiączkowania u kobiet.

Leczenie

Nadmiar kortyzolu, niezależnie od przyczyny, jest niekorzystny dla organizmu i wymaga leczenia. W leczeniu Zespół Cushinga, gdzie przyczyną nadmiaru kortyzolu jest guz nadnercza konieczne jest operacyjnego usunięcia całego nadnercza. W chorobie Cushinga optymalną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie guza przysadki. W terapii stosuje się również leki hamujące produkcję hormonów kory nadnerczy.

Masz pytania? Zadzwoń.
32 202 36 35
Nasza klinika pracuje codziennie od 8:00 do 20:00. Ze względu na bezpieczeństwo obowiązują nowe procedury! Prosimy o przychodzenie na wizytę bez osób towarzyszących oraz o nie przychodzenie przed wyznaczoną godziną. Pacjenci będą wpuszczani do kliniki pojedynczo po kontroli stanu zdrowia i temperatury. Płatność realizowana jest jedynie kartą płatniczą.
Przepraszamy za utrudnienia!

Zięba Clinic
prowadzi Politykę Bezpieczeństwa ochrony danych osobowych, której treść została opracowana w oparciu o wytyczne zawarte w następujących aktach prawnych:

 1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 100, poz. 1024 ze zm.),
 2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 922 ze zm.).
 3. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L nr 119, str. 1)

Polityka obowiązuje wszystkich pracowników
Zięba Clinic
oraz dostawców i podmioty współpracujące, mających jakikolwiek kontakt z danymi osobowymi objętymi ochroną.

Przetwarzanie danych osobowych w
Zięba Clinic
odbywa się w wersji papierowej oraz za pomocą systemów informatycznych.

W ramach Polityki Bezpieczeństwa wdrożono „Instrukcje Zarządzania Systemem Informatycznym służącym do przetwarzania Danych Osobowych”

Administratorem danych w Zięba Clinic jest dr Małgorzata Zięba – właściciel placówki